وقتی کودکان گرگم به هوا بازی می­کنند یا ورزش می­کنند یا سایر فعالیت­های شدید فیزیکی را انجام می­دهند نه تنها بدنشان متناسب می­شود بلکه باهوش هم می­شوند. ورزش نه تنها آثار خوب بسیار زیادی بر مغز بزرگسالان بلکه بر مغز بچه ها دارد. بر طبق گفتۀ فیل تومپوروسکی، استاد علوم ورزشی دانشگاه جورجیا، ورزش « برمغزهایی که در حال رشد هستند تأثیر درازمدت بیشتری دارد.»

در زیر یافته هایی در مورد چگونگی اثر ورزش بر باهوش شدن بچه ها آمده است:

ورزش باعث افزایش جریان خون به مغز می­شود. خون اکسیژن و گلوکز را به مغز می­رساند که مغز برای هوشیاری شدید و تمرکز ذهنی به آنها نیاز دارد. به همین دلیل ورزش کردن یادگیری را برای کودکان افزایش می­دهد. مطالعه­ای که در سال 2007 در لابراتوار دانشگاه کلمبیا انجام شد نشان داد که ورزش کردن به مدت سه ماه باعث می­شود تا خونرسانی به قسمتی از مغز که وظیفۀ حافظه و یادگیری را دارد تا 30 درصد بیشتر شود.

محققان آمریکایی می­گویند ورزش کردن باعث ساخته شدن سلول­های مغزی جدید در ناحیه­ای از مغز به نام شکنج دندانه دار می­شود که با حافظه و از دست دادن حافظه در ارتباط است. بر طبق گفتۀ دکترجان ریتی، استادیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد ورزش همچنین عوامل رشد عصب را هم تحریک می­کند. او می­گوید « من به این پدیده رشد جادویی مغز می­گویم.» افرادی که مرتبا ورزش می­کنند حافظۀ کوتاه مدت بهتر، زمان واکنش کوتاه تر و سطح بالاتر خلاقیت را دارند.

همچنین طبق گفتۀ جان ریتی ورزش سطح عامل عصب­گرای مغزی (BDNF) را تقویت می­کند. سلول های عصبی مغز در نتیجۀ BDNF انشعاب پیدا می­کنند، به یکدیگر متصل می­شوند و از راه­های جدید با یکدیگر ارتباط برقرار می­کنند که این اتفاقات منجر به قدرت یادگیری و ایجاد ظرفیت بیشتر برای آگاهی و دانش می­شود.

روانشناسان در دانشگاه الینویز در اربانا - کمپین  بروی این موضوع مطالعه کردند که چگونه ورزش کردن شکل و کارکرد واقعی مغز بچه ها را تحت تأثیر قرار می­دهد. آنها دریافتند که کودکانی که اندام متناسبی دارند در چالش­های شناختی نمرۀ بالاتری می­گیرند و تصویر ام ار آی آنها نشان داد که بخش بیسال گنگلیای مغز آنان بسیار بزرگتر است این بخش بخشی کلیدی در مغز است که به حفظ توجه و « کنترل اجرایی» یا توانایی هماهنگ کردن فکر و حرکت کمک می­کند.

در مطالعه ­ای دیگر که توسط این موسسه انجام شد معلوم شد که بچه هایی که متناسب هستند هیپوکامی بزرگتری هم دارند. بخش های هیپوکاموس و بیسال گنگلیا برای انجام فکرهای پیچیده در مغز انسان به صورت ساختاری و کارکردی با هم تعامل دارند. 

ورزش کردن قدرت یادگیری فرزند شما را افزایش می­دهد. در مطالعه­ ای که در سال 2007 انجام شد محققان آلمانی پی بردند که افراد بعد از انجام تمرینات ورزشی 20 درصد سریعتر از قبل کلمات را یاد می­گیرند. 

ورزش کردن به ایجاد خلاقیت کمک می­کند. در آزمایشی در سال 2007 مشخص شد که 35 دقیقه تمرین تردمیل که در آن ضربان قلب به 60 تا 70 درصدِ ماکزیمم برسد باعث بهبود انعطاف پذیری شناختی می­شود. انعطاف پذیری شناختی به توانایی مغز در انتقال سریع افکار و تولید افکار واقعی و خلاق گفته می­شود.

فعالیت هایی که شامل حفظ تعادل و پریدن هستند مثل طناب زدن باعث تقویت سیستم دهلیزی می­شوند که منجر به آگاهی محیطی و هوشیاری ذهنی می­شود که چارچوبی برای مهارتِ خواندن و سایر مهارت های آکادمیک برای فرزند شما فراهم می­کند.

بر طبق بسیاری از مطالعات انجام شده استرس به مغز کودک آسیب می­زند. ورزش کردن باعث می­شود تا با ایجاد تعادل در مغز از میزان استرس کاسته شود و به تعادل سیستم های شیمیایی، الکتریکی و ارگانیِ بدن کمک می­کند. تأثیر آن شبیه تأثیر خوردن داروهای ضد افسردگی است.

مطالعه­ای در دانشگاه ایلینویز نشان داده که ارتباطی قوی میان نمرات ورزش و نتایج آکادمیک کودکان دبستانی وجود دارد.

تحقیقی که توسط شرکت اپنهایمر انجام شد نشان می­دهد که کودکانی که در ورزش­های سازمان یافته شرکت می­کنند، اعتماد به نفس، کار گروهی و رهبری کردن را یاد می­گیرند. هشتاد و یک درصد از مدیران زن وقتی بچه بودند ورزش های گروهی انجام می­دادند.

مطالعه­ ای در سوئد نشان می­دهد که ورزش­هایی که روی سیستم قلبی عروقی کار می­کنند با توانایی شناختی در نوجوانی ارتباط دارند. فرضیۀ تحقیق این است که تمرینات ایروبیک باعث تولید پروتئین ها و عملگرهایی می­شود که مغز را تحریک می­کنند.

ورزش قدرت، انعطاف­پذیری و تحمل فرزند شما را افزایش می­دهد. ورزش باعث می­شود تا بچه شما اعتماد به نفس انجام چالش های فیزیکی دوران کودکی مثل توانایی دویدن برای رسیدن به اتوبوس مدرسه، حمل کتاب های سنگین و بستن بند کفش را پیدا کند.


نکته هایی برای واداشتن بچه ها به فعالیت:

1- خودتان با فعال بودن الگویی برای بچه ها باشید. پیاده روی کنید، بدوید، دوچرخه سواری کنید و ورزش کنید. یک مطالعه نشان می­دهد که کودکان پیش دبستانی که مادرانشان فعال هستند تمایل به فعالیت دارند. بر طبق گفتۀ استر ون سلویج از دانشکدۀ پزشکی بالینی دانشگاه کمبریج که این تحقیق را انجام داده، والدین از سه طریق بر فرزندانشان تأثیر گذارند- با الگو بودن، با کمک کردن به فرزندان برای فعال بودن و با انجام فعالیت به همراه آنان.

2 -ورزش را در خانه تان در اولویت قرار دهید. برای تماشای تلویزیون، بازی های ویدیویی و گشتن در اینترنت محدودیت قائل شوید.

3- ورزش را به سرگرمی تبدیل کنید. کودک را درگیر ورزش یا بازی هایی که دوست دارد بکنید. همچنین آنها را مجبور نکنید تا فقط ورزش های سنتی انجام دهند. بازی های ویدیویی مثل Dance Dance Revolution وجود دارند که با فعالیت همراهند.

4 -کودک را تشویق به پیاده روی کنید. اگر با کودکتان به مکانی می­روید که می­توانید پیاده به آنجا بروید از ماشین استفاده نکنید. به دنبال فرصت هایی برای پیاده راه رفتن باشید به جاهایی بروید مثل مرکز خرید که در آن می­توانید قدم بزنید و از پله ها بالا روید. ماهیچه های کودک را تقویت کنید تا مکان هایی که برای او دور بودند به نظرش نزدیک بیایند. کاری کنید که کودک به راه رفتن علاقه و عادت پیدا کند. این کار در کل زندگیش به نفع او خواهد بود.

5- کودک را تشویق به دویدن بکنید. لذت پیاده روی سریع را به او نشان دهید. با کودک تان بدوید یا این کار را با مشارکت دوستان و خانواده تبدیل به فعالیتی اجتماعی بکنید.

6- کودک را تشویق کنید از وسایل چرخدار استفاده کند. منظور چرخ ماشین نیست بلکه دوچرخه، اسکوتر، اسکیت و اسکیت بورد است ( حواستان باشد تا از وسایل محافظتی کافی مثل کلاه ایمنی، آرنج بند و شلوار بلند استفاده کنند). برای تولدش به جای تبلت یا موبایل یا بازیهای کامپیوتری یکی از این ها را به او هدیه دهید.

7 -کودک را تشویق کنید برقصد. بعضی کودکان از رقص بیش از ورزش های سنتی لذت می­برند.

8- کودک را به رقابت کردن تشویق کنید. کودک و سایر اعضای خانواده و دوستان کودک را وادارید تا در قالب سرگرمی با هم رقابت کنند. برای مثال مسابقۀ دو (که مسافت را به بچه های کوچکتر یاد می­دهد) یا هر مسابقۀ خلاق دیگری مثل مسابقۀ بالا پائین پریدن و پریدن از روی طناب.

9- به گردش بروید. به پیاده­روی بروید. به پارکی که در نزدیکی است بروید.از فضای بیرون لذت ببرید. با خودتان توپ یا راکت بدمینتون ببرید.

10- برای داشتن یک زندگی فعال خیلی سخت نگیرید. اگرچه داشتن برنامۀ روزانه برای فعال بودن بهترین کار است اما هدف شما کمالگرایی نیست. وقتی که فرزندتان روز پر مشغله­ای داشته سعی کنید تا او را به فعالیت وادارید اما اگر امکان آن وجود ندارد به جایش در روزهای دیگر که وقت بیشتری دارد مدت زمان فعالیت را بیشتر کنید.

کلاسهای بازیهای پرورش هوش کودکان در آکادمی استعدادیابی نابغه پروران بر همین موضوع استوار هستند و از طریق برنامه ای از پیش طراحی شده در جهت افزایش  کلیه هوشهای کودکان می باشند.

جهت اطلاع از برنامه کلاس ها با شماره 09916119545 و یا شماره 35512840-061 داخلی 2 تماس حاصل فرمایید