عزت نفس نقش مهمی در رشد کودکان سالم دارد. کودکانی که عزت نفس بالایی دارند عموماً در زندگی موفق ­ترند. متأسفانه، عاقبت کودکانی که عزت نفس پایینی دارند می تواند بسیار نامساعد باشد. به عنوان پدر و مادر، عزت نفس فرزند شما عمدتا تحت مسئولیت شماست. کارهای بسیاری هست که می­توانید انجام دهید تا کمک کنید فرزندتان احساس اعتماد به نفس و شایستگی کند.

کودکانی که عزت نفس بالایی دارند، این اعتماد به نفس را دارند که فعالیت­های جدید را امتحان کنند و از دستاوردهای خود احساس غرور کنند. گرچه شکست­ خوردن هیچگاه لذت­بخش نیست، این کودکان  تواناییِ احساسیِ تا­ب ­آوری در برابر عدم موفقیت را دارند، و شهامت این را نیز دارند که دوباره دست به تلاش بزنند.

كودكانی که عزت نفس پايينی دارند، خود انتقادگرند و در مواقعی که مرتکب خطایی می­شوند، سخت می­توانند تفکر مثبتی داشته باشند. این یا منجر به این می­شود که نتوانند دوباره دست به تلاش بزنند، یا فرصت بعدی برای موفق شدن را نخواهند پذیرفت.

کودکان ممکن است حساس باشند و گروه همسالانی داشته باشند که بدرفتار باشند؛ بنابراین به عنوان والدین، آنچه شما در خانه انجام می دهید بسیار حائز اهمیت خواهد بود. مهم است که فرزند شما اندوخته ­ای سالم از عزت نفس داشته باشد، که به نوبه­ خود سپرِ نجاتی خواهد بود برای محافظت از اودر برابر ناملایماتِ سایر کودکان.

بهترین فرصت­ها را برای کامیابی و خوشحال بودن به فرزندتان بدهید.

از راهبردهای زیر استفاده کنید تا به فرزندانتان کمک کنید که احساس خوبی در مورد خودشان داشته باشند:

1. کودکان را بی قید و شرط دوست داشته باشید. تمام کودکان باید باور داشته باشند که فارغ از نتیجه­ ای که می­گیرند _موفقیت یا شکست_ ]در هر صورت[ پدر و مادرشان همچنان آنها را دوست دارند و در کنار آنها و برای آنها خواهند ماند.

تصور کنید چه تاثیری بر عزت نفس کودک به جای خواهد ماند وقتی کودک باور داشته باشد فقط زمانی دوست داشته می­شود که به شیوه ی معینی رفتار کند یا نتیجه ی بخصوصی را کسب کند.

2. به فرزندتان کمک کنید تا مجموعه­ای از اهداف قابل اکتساب را مشخص کند. چیزهایی محدودی هستند که سودمندی­شان برای عزت نفس، بیش از موفقیت است.

از اهدافی شروع کنید که خیلی آسان به دست می آیند. طعم موفقیت، و اعتماد بنفسی که همراه آن زیاد می­شود را به فرزندتان بچشانید. 

برای مثال، یک هدف خوب برای کودکان کم سن و سال می تواند این باشد که اتاقشان را نظافت کنند.

3. تحسینِ ایستادگی. موفقیت و استقامت دو روی یک سکه اند. وقتی فرزندانتان را برای ایستادگی تحسین می­کنید، نشانشان می­دهید که چگونه موفق باشند.

زمانیکه فرزندتان با چالشی دشوار دست و پنجه نرم میکند، ستایشش کنید و از این کار دست نکشید. 

یکی از راه­هایی که می­توانید به فرزندتان کمک کنید این است که (خودتان) الگوی خوبی برای او باشید.

نشانشان دهید که استقامت یعنی چه.

4. به فرزندتان قدرت انتخاب بدهید. سخت است در شرایطی که هیچ کنترلی بر زندگیتان ندارید عزت نفس داشته باشید. برای ایجاد احساس خود-کنترلی، به فرزندتان قدرت انتخاب دهید. این می­تواند به سادگیِ این باشد که دو گزینه برای انتخابِ وعده نهار پیش رویشان بگذارید یا اجازه دهید انتخاب کنند که امروز چه کفشی بپوشند.

5. پرهیز از کمالگرایی. فرزندتان را از تلاش برای کامل بودن _بازی­ هایی که هیچ کس در آن پیروز نخواهد شد_ بر حذر دارید. عزت ­نفس فرزند شما وقتی می­فهمد که هیچگاه نمی­تواند کامل باشد خدشه دار خواهد شد.

به فرزندتان نشان دهید که شما برای تلاش و پیشرفت ارزش قائل هستنید. این دو، کارهایی اند که هر کسی قادر به انجامشان است. 

6. پرهیز از تعریف و تمجیدِ بیش از حد. فرزند شما می داند که چه وقت تحسین کردن شما زیاده از حد است. زمانی تعریف و تمجید کنید که وقتش باشد. بعلاوه، فرزندتان را برای تلاشِ شایسته­ ای که کرده تحسین کنید. شایان توجه است که نشان داده شده، تمجیدِ افراطی به جای اینکه اعتماد بنفس کودک را افزایش دهد، به آن خدشه وارد میکند. 

7. اجازه دهید فرزندانتان از دور بشنوند که در حال تعریف و تمجید از آنهایید. عزت نفس یک کودک وقتی بشنود که پدر یا مادرش در حال تعریف از او نزد یک بزرگسال دیگر است، بسیار افزایش می یابد.

فرزندان شما همواره در حال مشاهده شما هستند. از این شرایط برای خودتان بهره ببرید.

8. مراقبتِ خوبی از خودتان داشته باشید. مراقبتِ خوب از خودتان، به فرزندتان نشان میدهد که شما مهم هستید. آنها معتقد خواهند شد که مهم هستند و آنها نیز باید از خودشان مراقبت کنند. شما میتوانید الگویی برای این باشید که برای خودشان اولویتی تعیین کنند.

تردیدی نیست که کودکی با عزت نفس بالا، خوشحال­تر و با اعتمادبنفس­تر خواهد بود. ما بهترین را برای فرزندانمان میخواهیم، بنابراین مسئولیت ماست که به فرزندانمان کمک کنیم تا به این مسیر هدایت شوند.

آنچه ما در خانه انجام می دهیم تاثیر قابل توجهی بر آینده­ فزرندان ما دارد. به فرزندانتان بیاموزید که به خودشان عشق بورزند و به خود باور داشته باشند، که از این رهگذر، منافعِ چندی را در طول زندگانی خویش به دست خواهند آورد.

آکادمی استعدادیابی کودکان نابغه پروران آینده