چگونه و چرا آشکار ساختن هوش­های چندگانه ی فرزندتان می تواند استعداد آنها را شکوفا کند؟


ما بعنوان والدین، میخواهیم فرصت الهام گرفتن را به فرزندانمان بدهیم و شعله­ های اشتیا قشان را برای یادگیری بیافروزیم. همچنین تلاش میکنیم این شانس را به کودکانمان بدهیم تا نقاط قوت درونی­ شان را کشف کنند تا بتواند در بزرگسالی به شغلی بدل شود که حقیقتا" نسبت به آن هیجان­زده باشند_نه اینکه تنها 40 ساعت در هفته کارکنند تا بتوانند صورتحساب­هایشان را پرداخت کنند. هر چه دوره­ حیات ما طولانی­تر و اقتصاد جهانی رقابتی ­تر می­شود، این مطلب نیز از هر زمان دیگری بااهمیت ­تر می­گردد که انتخاب­های شغلی ما ناظر به چیزی بیش از پول خواهد بود.

تقریبا زمانیکه کودکان وارد مدرسه­  راهنمایی می­شوند، نه تنها مشتاق یادگیری گستره­ وسیعی از مهارتهای مربوط به هوش­های هشت­گانه هستند، بلکه به آغاز سفری راغبند که که آن را جذاب­تر یافته ­اند و در آن تسلط دارند . با اینحال در طول یک روز نسبتا" طولانی در مدرسه، زمان محدودی برای رسیدگی به توانایی­های فردیِ تمام دانش آموزان در چهارچوب یک مدرسه­ وجود دارد.

 نتیجه اینکه، این مسئولیتِ ماست که بعنوان والدین، اولویت­های هوش چندگانه و توانمندی­های فرزندانمان را تشخیص دهیم و تا جایی که امکان دارد فرصت­هایی برای پرورش علائق مربوط به هوش چندگانه  در اختیارشان قرار دهیم.

گاردنر و همکارانش، در تجدید نظری که در سال 2006 درباره هوش­های چندگانه داشتند، بیان کردند: " برای کودکان بسیار مطلوب خواهد بود که بزرگسالانِ لایق یا همسن و سالان بزرگتر از خود را در محل کار یا به هنگام بازی در این محیط­ ها مشاهده کنند. با چنین مشاهده­گری­ای، کم سن و سال­ترها به راحتی می­توانند دلایلی را برای لزوم و ماهیت مهارت­هایی دریابند که یک فرد چیره­دست را قادر می­سازد بطرز معنی­ داری با آن ملزومات تعامل داشته باشد."

انواع هوش گاردنر به قرار زیر است:

هوش جنبشی -حرکتی

هوش منطقی-ریاضی

هوش موسیقیایی

هوش طبیعت­گرا

هوش فضایی- دیداری

هوش میان­فردی

هوش درون­فردی

هوش  کلامی

اما در مورد قوّت­ها یا ضعف­های مربوط به هوش چندگانه­ی کودکتان تنها بر شمّ درونی خودتان تکیه نکنید، گویی که این شمّ درونی از نظر شما مهمترین عامل باشد. نظر معلم فرزندتان را درباره­ی توانمندی­های هوش  های چندگانه­ی او جویا شوید. در خانه، به عنوان سرنخی برای یافتن  مهارتهای کودکتان به دنبال بازیهای خاص باشید .

به دنبال بذرهای استعداد بالقوه باشید و برای پرورش این بذرها با بهترین توانایی هایتان، نهایت تلاشتان را  به کارببندید. یا اینکه از تجربیات چند ساله ما در آکادمی استعدادیابی نابغه پروران آینده در مورد پرورش انواع هوشهای چند گانه و شناسایی نقاط قوت و ضعف کودکان در مورد هوشهای چندگانه استفاده کنید تا ببینید فرزند شما درحال حاضر کدامیک از هوش های چندگانه را برای تجربه و کشف دنیای اطراف خود ترجیح میدهد، و تیپ شخصیتی و سبک یادگیری غالب او چگونه است و چگونه این  نظریه ها ی یادگیری با همکاری یکدیگر، شیوه ای را که کودک شما ترجیح می دهد به آن شیوه به یادگیری بپردازد ، شکل میدهند.

ازاین فرصت به وجود آمده استفاده کنید تا به فرزندتان تمام مسیرهای متفاوتی را که در آنها هوشمندی دارد نشان دهید و نیز نشان دهید که شما نه تنها به هوش او توجه بیشتری میکنید، بلکه به نحو عمیقی به عزت نفس او بها می­دهید.

با فراگیری بیشتر در مورد نحوه یادگیری فرزندانتان و با در نظر داشتن اولویتهای هوشهای چندگانه ­شان، بهتر خواهید توانست به شیوه­ای آموزش دهید و فرزندپروری کنید که به تیپ شخصیتی، هوش­های چندگانه و سبک یادگیری فرزندتان ، ارج بنهید و آن ها را بپذیرید؛ آنچنانکه بهتر خواهید توانست معلمان و مربیان را یاری دهید تا دریابند چگونه بذرهای استعداد منحصر بفرد فرزندتان را  شکوفا کنند.

از تجربیات ما در آکادمی استعدادیابی نابغه پروران آینده استفاده کنید و همین حالا قفل­های استعداد فرزند خود را باز کنید.