افراد چند زبانه برتری های ویژه ای نسبت به افراد تک زبانه دارند.در دنیای جهانی شده و به هم مرتبط امروزی دانستن زبانهای مختلف و استقبال از فرهنگ های دیگر عملاً و ضروری است. ما با مردم مختلفی از اطراف جهان در ارتباطیم با آنها  تجارت می کنیم .رابطه برقرار کرده و فرهنگ آنها را تجربه می‌کنیم تا دانش مان را گسترش  دهیم تمام اینها دلایل خوبی برای یادگیری زبان های دیگر است. مزیت یادگیری زبان جدید


۱_ کارمند دانشجو یا کارآفرین بهتری خواهید بود

افرادی که زبان دوم یاد می گیرند ، چند وظیفگی تمرکز و انتقال بین فعالیت‌های مختلف بهتر عمل می کنند زمانی که یک زبان جدید می آموزید مغزتان توانایی تغییر از یک زبان به زبان دیگر به ربط دادن معنی لغات جدید به زبان مادری، استفاده صحیح اصطلاحات و صرف درست افعال و بسیاری از مهارت های دیگر را توسعه می دهد این مهارت ها به مغز کمک می کنند تا چند وظیفگی را آسان تر انجام داده و به منظور تمرکز در فعالیت در حال انجام اطلاعات مرتبط را گلچین کند.


۲-  مغزتان سالم تر خواهد بود


 یادگیری زبان جدید احتمال بیماری های عصبی همچون آلزایمر و زوال عقل در سنین پایین را کاهش می دهد مطالعات اخیر نشان دادند افرادی که به بیش از یک  زبان مسلط هستند در مقایسه با تک زبانه ها که در هفتاد و یک سالگی علائم این بیماری ها را نشان دادند در سنین بالای ۷۵ سال به آنها مبتلا می شوند.


۳- مهارت خواندن را در شما تقویت می کند.


هنگامی که یک زبان جدید می آموزید مغزتان ارتباطات جدید برقرار می کند و همانطور که یاد می گیرید با استفاده از لغات و آنی و قواعد جدید ایده‌های نو را بیان می کند به تقویت مهارت های خواندن کمک بسزایی می نماید.


۴- زبان اصلی تان را بهبود می دهد.


یادگیری زبان متفاوت درک بهتری از زبان اصلی تان را برای شما ارائه می دهد چرا که مغز یاد می گیرد ساختار معنایی کاملا جدید رابانحو و ساختارهای معنایی مخصوص آن زبان شناسایی کند همچنین با تمرین معنا و قواعد زبان جدید را وادار به فعالیت می نماید.

 تمام اینها در کنار هم به شما کمک می‌کند زبان مادری خود را به گونه ای جدید تحلیل کنید چرا که قبلا تمام ساختارها و معانی را خود به خود آموختید بنابراین با علاقه بیشتری نسبت به قبل در زبان خود کاوش خواهید بود.


۵-  کمک می کند اطلاعات را به خاطر بسپارید.


یادگیری زبان جدید به تقویت حافظه نیز کمک می‌کند چرا که مغز ساختار زبان جدید را آموخته و لغات و قواعد جدید را حفظ می‌کند توانایی مرتبط و حفظ کردن اطلاعات به خاطر سپردن لغات جدید اسامی، شماره تلفن، مراحل یک فرایند ،فهرست ها، فعالیت های روزانه و دیگر اطلاعات مهم را ساده تر می کنند.


۶- مهارت حل مشکلات را تقویت می کند.


زمانی که افراد چند زبانه یاد می‌گیرند لغات درست و مناسب ترین ساختار جمله یا صرف را انتخاب کنند در جنبه های دیگر فرآیندهای شناختی خود هوشیار تر می شوند توانایی تشخیص اینکه چه چیزی مرتبط است و چه چیزی نیست آنها را حساس تر کرده و در حل مشکلات بهبود می بخشد و مهارت های مذاکره را نیز تقویت می کند.