*١٠قانون طلايي درمورد استقلال مالي*

 

1⃣ *قانون اول* : تمام مسولیت را بپذیرید

 هر تصمیمی می گیرید، نتیجه ای در بر دارد و بعضی از آنها امکان دارد به طور کامل به ثروتتان صدمه بزند. ازینرو، باید تمام مسولیت را بپذیرید تا از آینده مالی تان محافظت کنید. این نکته را به خاطر بسپرید؛ هر تصمیم یا انتخابی امروز بگیرید, آینده تان را شکل خواهد داد. به همین علت، مهم است که تمام تصمیمات مالی تان را ارزیابی کنید، هزینه ها و مخارج تان را در زمینه اهداف مالی بلند مدتتان بگیرید.

2⃣ *قانون دوم*: بر روی مخارجتان نظارت کنید

ما در یک دنیای رو به مصرف گرایی زندگی می کنیم که مجبوریم مکررا پول خرج کنیم. عادات خرج کردنتان یکی از مهم ترین دلایلی خواهد بود که قادر نخواهید بود به آزادی مالی دست پیدا کنید. تمام هزینه هایتان را پیگیری کنید و قبل از هر خریدی دو بار فکر کنید. برای بار اول شاید سخت باشد, مخصوصا اگر مایل به خرج کردن های بدون کنترل باشید. اما وقتی که یاد گرفتید چگونه هزینه هایتان را مدیریت کنید, راه دستیابی به آزادی مالی هموارتر خواهد بود.

3⃣ *قانون سوم:* داشتن یک بودجه ضروری است

برای رسیدن به استقلال مالی در زندگیتان، تهیه کردن یک مقدار بودجه قابل اطمینان و  زندگی با محدودیت های اقتصادی بسیار بسیار مهم است. یک بودجه به شما یک ورودیی خواهد داد تا دارایی تان را مدیریت کنید و بر هزینه هایتان نظارت کنید. در واقع یک بودجه به شما حس جوابگویی می دهد.اگر می خواهید از دارایی شخصیتان محافظت کنید, یک بودجه بندی خوب جوابگوی شما خواهد بود. کمی در مورد بودجه بندی و برنامه ریزی مالی، اطلاعات خود را افزايش

خواهيد دهيد.


4⃣ *قانون چهارم*: همیشه درحال یادگیری باشید

در راه استقلال مالی افزایش سواد پولی و تقویت هوش مالی باید اولین اولویتتان باشد. امروزه، منابع بسیار زیادی برای به روز کردن هوش مالی خودتان وجود دارد، سعی کنید هر روز یک مطلب جدید بخوانید، هرچقدر یادگیریتان مداوم و پیوسته باشد، مراحل یادگیری بهتر خواهد بود.

5⃣ *قانون پنجم* استقلال مالی : وجوه‌ اضطراری کنار بگذارید

وجوه‌ اضطرارى‌  پولی است که شما اگر هیچ درآمدی نداشته باشید تا 3 ماه بتوانید زندگی خود را ادامه دهید, به همان کیفیت سابق، حتی اگر نیازی فوری به آن داشتید، مانند تعمیرات، خرج بیمارستان یا حوادث ناگهانی که به پول نیاز داشته باشید شما را بی نیاز کند. وجوه اضطراری به شما این اطمینان را از آینده می دهد که هروقت چنین اتفاقاتی برایتان افتاد خیالتان ازینکه نخواهید بروید قرض بگیرید راحت کند. همین امر باعث یک آسودگی خاطر بیشتر برای حل مشکلاتتان خواهد شد. یکی از بهترین راه های کنار گذاشتن پولی به صورت ماهانه برای خرج های اضطراری داشتن یک حساب بانکی است که هیچوقت با آن تا روز مبادا کاری نداشته باشید.

6⃣ *قانون ششم:* اهداف مشخص و شفاف داشته باشيد.

اگر هیچ هدف شفاف تعریف شده ای نداشته باشید، پس راه شما به سمت استقلال مالیتان خیلی سخت خواهد بود.اگر می خواهید کسب و کاری راه اندازی کنید، در مسیر راه اندازی کسب و کارتان کار کنید. اگر می خواهید یک سرمایه گذار باشید، باید یاد بگیرید چگونه فرصت های درست را از غلط تشخیص بدهید و سریعا آنها را اجرا کنید. فقط وقتی که اهداف مالی شفافی در ذهن داشته باشید می توانید پتانسیل واقعی خودتان را بشناسید. فقط داشتن اهداف و کار کردن در راه رسیدن به اهدافتان می تواند شرایطی را که می خواستید برای شما ایجاد نماید.

7⃣ *قانون هفتم* استقلال مالی :سعی کنیدهیچ بدهیی نداشته باشید.

بدهی یکی از عمده دلایل هدایت انسان ها به سمت نا ایمنی مالی در زندگی است. بدهی شروع می کند اول شما را از درون مصرف کند، مانع دنبال کردن رویاهایتان، امیدهایتان و اهدافتان در زندگی می شود. بدهی شما را از یک آینده شاد محروم می کند. بدون بدهی بودن، باید یکی از هدفهای تغییر ناپذیر زندگیتان باشد؛ و باید متعهد باشید تا به اهداف مالیتان برسید.

8⃣ *قانون هشتم* استقلال مالی: راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی پاره وقت

کسب و کار اینترنتی

هزینه کم راه اندازی یک شرکت مبتنی بر شبکه، فرصت بسیار عالی برای شروع است. شرکت شبکه ای وقتی را که نیاز دارید تا مهارت های کاریتان را ارتقا دهید تا از یک کارمند ساده به یک بیزینس مَن عالیرتبه تبدیل شوید در اختیارتان می گذارد. البته این کسب و کار یکی از راه های بسیار خوب است برای رسیدن به استقلال مالی، تجارت الکترونیک برای شما یک سود مازاد و یک درآمد همیشگی حتی وقتی در مسافرت یا خواب هستید تدارک خواهد دید. کمی در مورد پول درآوردن از فضای اینترنت فکر کنید

9⃣ *قانون نهم* استقلال مالی : ابتدا به خودتان پرداخت کنید. به صورت منظم پس انداز کنید.

یکی از اصلی ترین نکات رسیدن به استقلال مالی این است که برای خودتان خرج کنید (ابتدا سهم هر ماهه خود را جهت پس انداز بر دارید)، تا اینکه ابتدا به بانک یا موسسات اعتباری پرداخت کنید. یاد بگیرید ابتدا به خودتان پرداخت کنید و سپس به دیگران. با این کار به دو هدف اصلی خواهید رسید : اول اینکه خودتان را ثروتمند می کنید و دوم آنکه از اینکه فقیر شوید جلوگیری می کنید.  تنها اگر امروز پول را برای خودتان ذخیره کنید، فردا می توانید آن را سرمایه گذاری کنید و نسبت به فرایند استقلال مالی خود مطمئن شوید. اهمیت داشتن پس انداز تحت هر شرایطی را فراموش نکنید.

🔟 *قانون دهم* استقلال مالی : زندگیتان را آسان کنید

زندگی هر روز پیچیده تر می شود. دنبال پول دویدن و اهداف مالیتان حواس شما را از چیزهایی که مهمترند در زندگیتان پرت می کنند. به همین دلیل، شما شروع به بی انگیزگی می کنید و در باتلاق تاریکی دست و پا می زنید. پس، بسیار مهم است که زندگیتان را ساده کنید با رها کردن تمام درهم ریختگی ها. این یعنی دنبال پول باشید، اما از زندگی 

هم غافل نشوید.

*منبع:* كتاب پدر پولدار ، پدر فقير از رابرت كيوساكي